Tijekom srpnja 1943. s vlasti u Italiji srušen je Benito Mussolini. Bio je to početak kraja fašističke Italije, a kraj se nazire još od početka godine. Naime, u veljači te 1943. talijanska vojska potpuno je uništena od strane Crvene armije u Rusiji. U svibnju sile osovine raspale su se u sjevernoj Africi, a već 9. srpnja anglo-američke snage iskrcavaju se na Siciliju. Do sredine istog mjeseca postalo je već sasvim očito da se raspada i njemačka ljetna ofenziva u SSSR-u.
Dakako, u Rimu je sada već vladala poprilična panika, a tamošnje izvršno vladajuće tijelo, Veliko fašističko vijeće, 25. srpnja izglasalo je ujutro nepovjerenje svom dosadašnjem vođi Mussoliniju. Kasnije tijekom istog dana talijanski kralj otpustio ga je s pozicije šefa talijanske Vlade, dao ga uhititi, a na njegovo mjesto kao premijer postavljen je Pietro Badoglio.
Benito Mussolini i Adolf Hitler, 25. listopad 1936.Iako je Italija i dalje formalno bila saveznik s nacističkom Njemačkom nakon rušenja Mussolinija, Hitleru je sve bilo jasno - Talijani se pripremaju predati se saveznicima, a to je za njega bilo nedopustivo. Zbog toga se pokreće Operacija Osovina (Fall Achse) s ciljem zauzimanja Italije.
Kako se i očekivalo, Italija je kapitulirala, 8. rujna, a njemačke trupe do onda su već ušle na talijanski teritorij. Cilj je bio što brže preuzeti kontrolu nad svim teritorijima koji su bili pod kontrolom Italije, uključujući i na Balkanu i u Francuskoj.
Brojni talijanski vojnici, iako dojučerašnji saveznici nacističke Njemačke, sada su odlučili braniti se od njemačke invazije. No, u toj kaotičnoj situaciji obrana im je bila slaba, a već 10. rujna pao je i Rim čija se obrana u potpunosti raspala.
Samo na Sardiniji, Korzici, i u regijama Kalabrija i (južni dio) Apulije su talijanske snage uspjele odbacivati Nijemce dovoljno dugo da im u pomoć stignu savezničke trupe.
Što je pak bilo sa svrgnutim Mussolinijem? Nijemci su ga oslobodili već 12. rujna 1943. u operaciji koju su izveli Waffen-SS komandosi. Nakon oslobađanja sastao se s Adolfom Hitlerom koji ga je pak postavio za vladara marionetskog režima na sjeveru Italije pod nazivom Talijanska socijalna republika (RSI) - neformalno poznata pod nazivom Salò republika (naime, iako je RSI formalno tvrdila kako im je glavni grad Rim, u stvarnosti centar ove marionetske fašističke vlasti bio je gradić Salò na obali jezera Garda, otuda i kolokvijalni naziv).Benito Mussolini nakon spašavanja od strane njemačkih trupa
RSI su priznale samo Njemačka i Japan te neke marionetske zemlje, no među njima nije bila NDH. Naime, već 10. rujna (na dan pada Rima u njemačke ruke) NDH je, vidjevši da se fašistička Italija raspada, odlučila poništiti ranije sporazume te preuzeti natrag dijelove Dalmacije koji su bili pod Italijom. Pokušali su uzeti i Zadar, no Njemačka to nije dozvolila. Zbog svega toga NDH i RSI odbile su uspostaviti međusobne diplomatske odnose.
Gotovo dvije godine fašistička Salò republika postojala je na sjeveru Italije, dok su savezničke snage zajedno s talijanskim anti-fašističkim partizanima napredovale.RSI vojnici, ožujak 1944.
Poznati talijanski redatelj Pier Paolo Pasolini snimio je 1975. film "Salò ili 120 dana Sodome" (Salò o le 120 giornate di Sodoma) gdje je na neki način povezao priču o talijanskim fašistima s romanom "120 dana Sodome" kontroverznog francuskog pisca Marquisa de Sadea iz 18. stoljeća. Riječ je o nedvojbeno provokativnom i vrlo teškom filmu za gledanje. Pasolini je ubijen iste godine, a razlozi su i dalje predmet debate u Italiji.
Uglavnom, Salò republika raspala se u travnju 1945. godine, a Mussolini i njegova tadašnja ljubavnica Clara Petacci pokušali su pobjeći u Švicarsku, no zarobili su ih talijanski partizani te ih pogubili oboje streljanjem kod jezera Como 28. travnja 1945. Navodno mu je jedan partizan za vrijeme zarobljavanja doviknuo: "Zašto si izdao socijalizam?" (jer Mussolini, prije no što je postao fašistički diktator, zaista je bio gorljivi socijalist i revolucionar, a svoje stavove je zastupao vrlo agresivno i osuđivao je umjerene struje unutar pokreta).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.