X
Akcija: 1-godišnja pretplata za  75 €   50 € !
Akcija je ograničena - traje do isteka vremena ili do isteka paketa!
Preostalo paketa: 1 od 5
Preostalo vremena: 00:08:01
Akcija traje do 14:00 po zagrebačkom vremenu.
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Mali

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Nema brzog povratka u ustavni poredak: Raspali se pregovori između predstavnika vojne hunte i ECOWAS-a u Maliju, pučisti tvrde kako je predsjednik "samovoljno podnio ostavku" te se više neće vraćati

Pregovori između pučista u Maliju i regionalnog bloka ECOWAS propali su. Podsjetimo, pobunjeni vojnici prošlog su tjedna izveli državni udar u Maliju i srušili s vlasti predsjednika. Kao lider pučista istaknuto se pukovnik Ismael Wague koji sada pak tvrdi kako je predsjednik Ibrahim Boubacar Keita "samovoljno" podnio ostavku, a ne zbog pritiska vojske.

advance.hr

Nakon državnog udara SAD prekida svu obuku i suradnju s vojskom Malija

Iz SAD-a su poručili tijekom jučerašnjeg dana kako prekidaju svu suradnju s vojskom zapadnoafričke države Mali gdje je prije nekoliko dana izveden državni udar u kojem je s vlasti srušen predsjednik Ibrahim Boubacar Keita. Svi međunarodni i regionalni partneri Malija osudili su državni udar strahujući kako bi ova politička kriza mogla dovesti do veće destabilizacije zemlje i jačanja islamističkih ekstremističkih skupina koje su već prisutne na prostoru Malija.

advance.hr

Državni udar u Maliju imat će velike posljedice po zapadnu Afriku: Predsjednik je srušen s vlasti, vojska preuzima kontrolu - ovo je situacija na koju su džihadisti čekali

Predsjednik zapadnoafričke države Mali, Ibrahim Boubacar Keita (75), podnio je ostavku, no čini se da je zapravo izveden državni udar. Naime, ostavku je podnio u obraćanju naciji putem televizije svega nekoliko sati nakon što su pobunjeni vojnici zarobili njega i premijera (očito je pušten nakratko samo kako bi objavio svoju ostavku).

advance.hr

Veliki prosvjedi protiv predsjednika u Maliju, ali druge zemlje situaciju prate sa strepnjom znajući da bi dodatna destabilizacije ove zemlje dovela do jačanja islamističkih ekstremista koji šire teror zapadnom Afrikom

Tisuće prosvjednika izašle su tijekom jučerašnjeg dana na ulice glavnog grada zapadnoafričke države Mali, Bamako, tražeći ostavku predsjednika Ibrahima Boubacara Keite unatoč činjenici da međunarodna zajednica nastoji posredovati po pitanju aktualne političke krize u ovoj sve nestabilnijoj državi. Podsjetimo, prosvjedi u Maliju traju još od 6.

advance.hr

Mali, afrička zemlja s velikom količinom zlata, sve više je na udaru terorizma - samo od početka mjeseca na sjeveru zemlje ubijeno je gotovo 100 vojnika

Ovaj ponedjeljak na sjeveru zapadne afričke države Mali dogodio se oružani napad na vojnu patrolu - jutros su pak stigle potvrde o tome kako je broj ubijenih vojnika porastao na 30 što znači da je ovo još jedan od većih napada na malijsku vojsku otkako zadnjih nekoliko godina na ovom prostoru traju aktivnosti terorističkih islamističkih skupina. No, napadi očito postaju sve češći jer ovaj veliki napad nije najveći čak ni ovog mjeseca - naime, početkom ovog mjeseca militanti su napali jednu vojnu bazu na istom prostoru te su pritom ubili 53 vojnika.

advance.hr

Akcija protiv radikalnih Islamista u Maliju još je jedna potvrda kontinuirane francuske vojne prisutnosti koja traje već godinama

Najnovija operacija potvrđuje kako je francuska vojska i dalje vrlo aktivna na prostoru zapadne afričke države Mali - tijekom jučerašnjeg dana potvrdili su kako su eliminirali oko 30 islamističkih militanata među kojima se vjerojatno nalazio i istaknuti lider Amadou Koufa. Francuska vojska ima oko 4,500 vojnika na prostoru Malija, a u aktualnoj operaciji sudjelovale su i francuske zračne snage.

advance.hr

Nakon više godina međusobnog sukoba Tuarezi na sjeveru Malija potpisali mirovni sporazum

Međusobno suprostavljene skupine Tuarega na sjeveru afričke države Mali potpisale su ovog tjedna mirovni sporazum čime bi se trebao okončati sukob koji između njih traje već godinama. Ovaj sporazum trebao bi biti nešto konkretnije, za razliku od prethodnih dogovora o prekidu vatre koji su kršeni neposredno nakon stupanja na snagu.

advance.hr

Napad na luksuzno turističko odmaralište u blizini glavnog grada Malija - Hoće li ovaj napad poslužiti Parizu kao argument za jačanje vojne prisutnosti u ovoj bivšoj koloniji na zapadu Afrike?

Militanti su napali luksuzno turističko odmaralište Le Campement Kangaba u blizini glavnog grada Malija, Bamako - zadnje informacije govore kako je pritom ubijeno najmanje dvoje ljudi, a uslijedila je i talačka kriza. Snage sigurnosti uspjele su do sada osloboditi ukupno 32 osobe, no nije poznato je li talačka kriza okončana.

advance.hr

Francuska vojska na sjeveru Malija ubila najmanje 20 islamističkih militanata

Francuski vojnici ubili su najmanje 20 islamističkih militanata na sjeveru Malija, potvrdili su iz Pariza - navode kako je riječ o operaciji koja ima za cilj osigurati sigurnost francuskih trupa koje su tamo stacionirane. U službenoj izjavi francuskog ministarstva obrane navodi se kako su u napadu sudjelovali i vojni zrakoplovi te helikopteri.

advance.hr

Francuski komandosi "slučajno" oslobodili nizozemskog taoca u Maliju

Francuski komandosi oslobodili su nizozemskog taoca u Maliju kojeg je još prije više od tri godine zarobila Al-Qaeda. Sjaak Rijke (54), otet je u gradu Timbuktu u studenom 2011. Akcija je izvedena prije zore te je oslobođeni nizozemski državljanin prebačen na sigurno, u privremenu francusku vojnu bazu u Tessalitu, na sjeveroistoku Malija.

advance.hr

Sukobi između pro-vladinih snaga i pobunjenika na sjeveru Malija

Žestoki sukobi su izbili između pro-vladinih snaga i tuareških pobunjenika (MNLA) na sjeveru afričke države Mali, kod mjesta Kano. Sporadični sukobi na sjeveru Malija traju i nakon dvije godine od francuske vojne intervencije.

advance.hr

Šef malijske vojske ponudio ostavku nakon poraza u Kidalu

Načelnik glavnog stožera vojske zapadnoafričke države Mali, General Mahamane Toure, ponudio je ostavku nakon poraza njegovih snaga na sjeveru zemlje. Podsjetimo, pobunjeni Tuarezi - koji se bore za osnivanje svoje država Azawad na sjeveru Malija - zauzeli su ključni grad na ovom prostoru, Kidal.

advance.hr
Kraj