Sunday Times i Bild: britanske i njemačke tajne službe rade za pobunjenike u Siriji

2 min
11

Objavljeno

Nakon inicijalnih spekulacija i gomilanja dokaza tijekom mjeseci, izgleda kako ni europski mediji više ne nastoje sakriti činjenicu da njihove države aktivno rade u rušenju sirijske vlasti. Britanski list Sunday Times i njemački list Bild otkrivaju kako tajne službe njihovih zemalja direktno asisitiraju pobunjenicima u Siriji.

U današnjem izdanju, list Sunday Times prenosi izjavu dužnosnika iz sirijske opozicije koji navodi kako britanske vlasti "100% znaju i odobravaju slanje obavještajnih informacija". Britanske tajne službe navodno operiraju preko Cipra od kuda se informacije putem Turske dostavljaju pripadnicima Slobodne Sirijske Vojske (FSA).
Britanija ima dvije vojne baze na Cipru, u blizini grada Dhekelia i Akrotiri. Jedan od ciljeva je pratiti svu radio komunikaciju na prostoru Sirije.

Današnja (19.8.2012) naslovnica britanskog lista The Sunday Times:

"Britanske obavještajne službe promatraju pažljivo situaciju s Cipra. Jako su nam bitne te informacije jer otkrivaju puno. Britanci tada informacije predaju Turcima i Amerikancima, a mi ih dobivamo od Turaka", rekao je pripadnika FSA-a.
Također ističe kako su im od izuzetne pomoći bile informacije o kretanju trupa prema Aleppu. Na temelju obavještajnih informacija točno su znali kada kolona vojnih trupa kreće iz Lattakije i iz Damaska. "Presreli smo 40 tenkova u blizini Saraqibe. Uništili smo mnogo s raketnim napadima", navodi izvor.

S druge strane njemački list Bild otkriva kako je Njemačka daleko aktivnija na prostoru Sirije no što se to do sada mislilo. Njemački špijuni nalaze se na brodovima u blizini sirijske obale i od tamo direktno šalju obavještajne informacije pobunjenicima. Ističe se kako su agenti njemačke Federalne Obavještajne Službe (BND) opremljeni s vrhunskom špijunskom tehnologijom koja im omogućava promatranje kretanja trupa i do 600 kilometara u unutrašnjosti. Bild navodi kako se podaci stalno razmjenjuju s britanskim i američkim operativcima. U Tekstu također stoji kako se BND agenti nalaze na prostoru baze Adana u Turskoj. "Nijedna zapadna obavještajna služba nema tako dobre izvore unutar Sirije kao mi", pohvalio se jedan neimenovani dužnosnik BND-a za njemački list.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt